Podczas aresztu boksowego mój koń bardzo stracił na masie mięśniowej. Niestety mięśnie mają tą negatywną cechę, że nieużywane "znikają" wg zasady "use it or loose it", żeby oszczędzić energię, ciało redukuje masę mięśniową, która nie jest używana. Poza mięśniami po takich przerwach cierpią również ścięgna, powięzi oraz ogólna kondycja konia. Bez regularnego, stałego obciążenia powięzi tracą na swojej wytrzymałości i elastyczności, ponieważ długość, siła i sprężystość powięzi zależą od stopnia poruszania się konia.
U dobrze wytrenowanego konia powięzi są sprężyste, wytrzymałe i silne oraz charakteryzują się niezwykłą elastycznością. Mięśnie i stawy poruszają się bez wysiłku, w przeciwieństwie do konia po długiej przerwie treningowej, któremu brakuje pewnej elastycznej dynamiki. Jego chód jest sztywny, ma też problemy z rozciągnięciem oraz wygięciem.
Po długich przerwach w treningu spada nie tylko siła, ruchomość i szybkość, ale zmniejsza się również wytrzymałość konia, którą trzeba na nowo odbudować.
Jeśli twój koń jest chory, ma spięcia i blokady, powinieneś się zgłosić do weterynarza, osteopaty, fizjoterapeuty itp., którzy udzielą koniowi fachowej pomocy. Pomogą ci zatrzymać rozwój choroby, przepiszą leki, pomogą zniwelować blokady w ciele i zrobią co w ich mocy, aby twój koń znów mógł się poruszać bez bólu.
Jednak po skończonych zabiegach, leczeniu znowu jesteś sam odpowiedzialny za swojego konia i odpowiednią gimnastykę, aby pomóc mu wrócić do sprawności.
Jeśli podczas badania u twojego konia stwierdzono uraz ścięgna, artrozę, EMS, blokady itp. to poza leczeniem farmakologicznym bardzo ważny jest sensowny program rehabilitacji. W tym celu z powodzeniem można zastosować trening Equikinetic.
Equikinetic oferuje łagodny i efektywny sposób odbudowy, dzięki któremu konie ćwiczą regularnie unikając nieprawidłowych obciążeń. Podczas treningu poruszamy się po schemacie kwadratowej wolty w ustawieniu i wygięciu do środka według ściśle określonego czasu. Poruszamy się stępem, szczególnie w tym chodzie mięśnie będą się mogły ostrożnie rozwijać. Powięzi i ścięgna będą mogły się prawidłowo odbudować i pozostaną elastyczne. Ogólna kondycja konia ulegnie poprawie.
Prawidłowa intensywność treningu jest kluczem do sukcesu. Należy uważnie obserwować swojego konia:
Jeśli tak, to oznacza, że intensywność treningu została źle dopasowana. Na początku wystarczy tylko minimalne ustawienie do środka i spokojne tempo. Kto wymaga od konia od razu dużego ustawienia i szybkiego tempa sam utrudnia sobie postępy treningowe. Konie po różnych kontuzjach lub stare są na początku rehabilitacji sztywne i ich ciała potrzebują przede wszystkim CZASU na uelastycznienie.
Szczególnie ostrożnym trzeba być przy wprowadzaniu kłusa. Zaczynamy pracować w kłusie tylko wtedy, jeśli koń sam go proponuje, jest podczas niego rozluźniony i zachowuje dobry rytm, a po treningu nie wykazuje sztywności, zmęczenia czy pogorszenia jakości ruchu.
W wyniku rehabilitacji przy pomocy Equikinetic poprawia się również muskulatura konia, jego równowaga, koordynacja i zniwelowaniu ulega naturalna asymetria. Dzięki temu ciało naszego konia zostaje bardzo dobrze przygotowane na dalsze wymagania treningowe.